iphone Kullanıcı Yorumları

IPhone, 9 Ocak 2007’de Apple tarafından duyurulmuş, gelişmiş bir müzik çalar ve İnternet bağlantısı olan, zengin özellikli bir cep telefonu. Apple, ABD’de piyasaya sürülen bu ürün için küresel cep telefonu pazarında en az yüz milyarlarca doların yüzde birine ulaşan 29 Haziran 2007’de 2007’de son çeyrek satışlarının Avrupa’da ve Türkiye’de olacağına göre tescil edildi. Ürün, bir tür flash tabanlı el bilgisayarı, Bluetooth, kablosuz ağ, çevre birimi, ağ tarayıcı ve dört bantlı sistemleri içeren medya oynatıcı-kamera-cep telefonu gibi tasarlanmıştır. IPhone tam bir dokunmatik ekran ve çok çeşitli fiziksel sensörler bulunuyor.

İnce - Şık Tasarımlar ve En İyi Performans

Belki de iphone’un en çekici özelliği zarif tasarımı ve ince kılıflarıdır. Hem görsel zarafet hem de kullanım kolaylığı, ince ve hafif gövdesi sayesinde – 7 ile 70 yaş arasındaki herkes için en iyi seçenek – yeni nesil iphone akıllı telefonlardır.

Diğer akıllı telefonların aksine, iphone çok daha hızlı işlem sağlayan dört katmanlı bir çekirdek yapıya sahiptir. iphone’u kullanmanın en zorlayıcı nedenlerinden biri güçlü hafızası ve çeşitli seçeneklerin seçimidir. iphone modellerine özgü bir işletim sistemiyle, diğer akıllı telefonların donma ve ezilme gibi karşılaştığı büyük sorunları içermeyen iphone modelleri ile hızlı çalışmanın keyfini çıkaracaksınız. Batarya kalitesi, uzun süre kullanmasanız bile gününüzü daha güvenli ve stressiz geçirmenizi sağlayan çekici iphone modelleridir.

Günümüzde farklar öne çıktığında, iphone modellerinin renk gamı dikkat çekiyor. Özellikle yeni iphone modellerinde kasanın daha parlak ve açık renkleri, şıklıkla ödün vermeyenlerin ilk kararlarından biri olmaya devam ediyor. Sadeliği ön planda tutmak isteyenler daima siyah beyaz klasik iphone kasalarını tercih ediyorlar.

Apple iPhone Modelleri

Akıllı telefonlar arasında en özel yer hiç şüphesiz iPhone’lardır. Standart işletim sistemlerinden farklı bir işletim sistemine sahip olan iphone telefonları ile yeni nesil akıllı telefon kullanma ve tasarımınızı gözünüzle doldurma ayrıcalığına sahip olacaksınız. Her üst modelde yeni farklılıklar ve özgünlükle güncellenen akıllı telefonlar, kullanıcılar arasında bir gülümsemeyi uyandırmaya devam ediyor. Sadece günlük hayatta kullanım için değil, iş hayatının yoğunluğunda da, yeni nesil iphone’larınızda tam asistan olacaksınız, yeni dünyada bir yer ayırmayacaksınız.

Size bir tasarım seçme hakkı veren farklı renk seçenekleri ve boyutları iPhone’daki diğer etkileyici bir özelliktir. İnce ve kullanımı kolay tasarımı sayesinde, Iphone beklentilerinizi aşan bir akıllı telefon sunuyor. Kapağın hafif ağırlığı hem elde hem de cebinizde taşımayı kolaylaştırır. Bataryanın yüksek kalitesi sayesinde, iphone telefonları prizden geçirmeniz gereken saatlerden sizi kurtaracaktır. Çeşitli bellek seçenekleriyle iphone modellerinde ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayacak bir depolama alanı bulunabilir. Yalnızca iPhone kullanıcılarının sahip olabileceği uygulamalar göz önüne alındığında, şu anda en çok tercih edilen akıllı telefonun neden bu markaya ait olduğunu anlamak kolaydır.

iphone 1

9 Ocak 2007 tarihinde Applenin ilk iphone markalı telefonu olarak piyasaya sürülen ilk dokunmatik ekranlı cep telefonu. 29 Haziran 2007 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtıldı ve cihaz özellikleri arasında veri aktarımı için GPRS ve EDGE desteği ile quad-band GSM hücresel bağlantı yer aldı.

iphone 3G

iPhone 3G , Apple tarafından tasarlanan ve üretilen multimedya ve internet özelliklerini destekleyen 2. nesil cep telefonudur. Model 9 Haziran 2008’de tanıtılmıştır. Modelin donanımı güncellenmiş, kasa materyali yenilenmiştir. Siyah ve beyaz renklerde üretilen iphone 3G modeli 412 MHz ARM 11 işlemci, 128 MB RAM,  2 mp kamera (1600×1200), 8 veya 16GB dahili hafıza, Wi-Fi, 1220mAh batarya ile satışa sunulmuştur.

iphone 3GS

İphone 3GS, 8 Haziran 2009 tarihinde San Francisco’da yer alan Moscone Center’da düzenlenen WWDC 2009 etkinliğinde tanıtılarak kullanıcılara sunulmuştur. Önceki modelden farklı olarak iPhone 3GS’te Bluetooth v2.0 yerine daha yeni bir versiyon olan Bluetooth v2.1 kullanılmış, HSDPA hızı 3.2 MBPS’den 7.2 MBPS’ye, maksimum 16 GB olan dahili hafıza ise 32 GB’a çıkarılmış, 128 MB olan RAM boyutu da 256 MB’a yükseltilmiştir. Bir önceki model olan iphone 3 neslinde kullanılan ARM 11 işlemci ise yerini %46 oranında daha hızlı olan ARM Cortex A8 almıştır.

iphone 4

iPhone 4 Apple’ın iPhone 3GS’den sonra piyasaya sürdüğü akıllı telefondur. 7 Haziran 2010’da tanıtımı yapılarak piyasaya sürülmüştür. Apple iPhone 3GS’den farklı olarak yeni paslanmaz çelik çerçeve, daha güçlü cam yüzey, Apple A4 çip ve 512 MB eDRAM özellikleri ile piyasaya çıkmıştır. Ön yüzüne eklenen kamera sayesinde diğer iPhone 4 cihazlarıyla karşılıklı görüntülü konuşma yapmak mümkün hale gelmiştir. iPhone 4’ün duyurulması ile piyasaya iOS 4.x olarak da bilinen dördüncü nesil mobil işletim sistemi sürülmüştür. Bu işletim sistemi ile iphone’nun vazgeçilmez özellikleri arasında yer alan FaceTime, Retina görüntü gibi özellikler eklenmiş, daha sonrasındaki güncellemeler ile ise Game Center, HDR resim çekme özellikleri de ek olarak işletim sistemine entegre edilmiştir.

iphone 4S

Apple tarafından tanıtılan 5. Jenerasyon iPhone 4S modeli, 4 Ekim 2011’de California’da tanıtılmıştır. Iphone 4S modelinin öne çıkan özellikleri, A5 çift çekirdekli 1 GHz işlemci, 512 Mb RAM, 3.5 inç tam dokunmatik ekran, 640×960 çözünürlük, 8, 16, 32 ve 64 GB’lık hafıza seçeneği, 14.4 Mbps veri aktarım hızı, geliştirilmiş 3G özelliği, 8 MP kamera ve 1080p video kayıt, iOS 8 ile Hızlı Çekim özelliği, %10 daha düşük pil tüketimi, Sesle komut verme, diğer adıyla “Siri” özelliği ilk defa kullanıcılara sunuldu.

iphone 5

iPhone 5, Apple’ın 2012 yılında çıkardığı dokunmatik tabanlı bir akıllı telefondur. 12 Eylül 2012 tarihinde tüm dünyaya ilan Ürün, 12 Eylül 2012 tarihinde, ABD’nin San Francisco şehrinde tanıtıldı. 8 Megapiksel kamerası bulunan iPhone 5’in diyafram değeri ise f2.4 Apple’a göre yüzde 40 daha hızlı çekim yapabilen yeni kamerada daha önce standart olarak bulunmadığı için eleştirilen Panorama modu da bulunuyor. Bu modda oluşturulan fotoğraflar ise 28 Megapiksel çözünürlüğe sahip oluyor. Video tarafında ise 1080p çözünürlükte kayıt yapabilen yeni telefon modeli video kayıt sırasında fotoğraf da çekebiliyor. Ön yüzünde bulunan kamerası 720p çözünürlüğünde video kayıt yapabiliryor ve 3G üzerinden FaceTime desteği de sunuyor. 3 adet mikrofona sahip olan iPhone 5’te ses kayıt özelliği daha da geliştirilmiştir.

iphone 5C

iPhone 5C Apple üretimli dokunmatik ekranlı akıllı cep telefonudur. 12 Eylül 2013 tarihinde iPhone 5S ile birlikte tanıtılmıştır. iphone 5C modeli iOS’un son sürümü olan iOS 7 ile tanıtılmıştır ve satışa çıkmıştır. Cihazın kasası Apple tarafından bir sene önce tanıtılan iPhone 5’ten farklı olarak polikarbonat tabanlı olsa da cihaz donanım olarak iPhone 5 ile neredeyse aynıdır. Cihazın şimdiye kadar tanıtılan iPhone’lardan farkı ise mavi, yeşil, beyaz, sarı ve pembe olmak üzere 5 farklı renk seçeneğiyle satışa sunulmuş olmasıdır.

iphone 5S

iPhone 5S, Apple’ın 2013 yılında çıkardığı dokunmatik tabanlı bir akıllı telefondur. 20 Eylül 2013 tarihinde Apple CEO’su Tim Cook tarafından tanıtılmıştır. iPhone 4S gibi önceki sürümünün (iPhone 5) yenilenmiş versiyonudur. A7 adlı 64-bit bir işlemci ve M7 adlı bir hareket yardımcı işlemci bulundurmaktadır. Dış görünüş olarak iPhone 5 modelinden farkları; tek flaş yerine Apple’ın True Tone adını verdiği hem sıcak hem soğuk ışık yayabilen çift flaş bulundurması ve ana ekran düğmesinde en sevilen özelliklerden biri olan Touch ID adlı parmak izi bir sensörü bulundurmasıdır.

iphone 6 - iphone 6 Plus

iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Apple Watch ile birlikte 9 Eylül 2014 tarihinde tanıtımı yapılarak duyurulmuştur. iPhone 6 serisi, iPhone 5S’ten farklı olarak daha oval köşelere, telefonun arkasına kadar uzanan anten çizgilerine, 4.7 inç boyutundaki ekranı ile önceki neslinden %40 daha büyük ekrana, 6,9 mm kalınlığı ile %9 daha inceltilmiş bir tasarıma sahiptir.

iPhone 6, Apple A8 işlemciye ve Apple M8 hareket işlemcisine, 6 Çekirdekli grafik işlemciye, 1 GB RAM’e, 300 mbps LTE bağlantısı ile 3 kat daha yüksek veri aktarımı hızına, NFC desteğine, ApplePay ile kredi kartı ödemelerini telefonla yapabilme özelliğine, yenilenmiş bir kamera sensörüne ve iOS 8 işletim sistemine sahiptir.Ayrıca önceki nesilden farklı olarak 32 GB’lık model yerine 128 GB’lık model olarak üretilmektedir.

iphone 6S - iphone 6S Plus

iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPad Pro ile birlikte 9 Eylül 2015 tarihinde tanıtımı yapılarak duyurulmuştur.

iPhone 6S, iPhone 6 ile aynı tasarıma sahiptir, ancak materyal anlamında güçlendirilmiş 7000 serisi alüminyum kullanılmıştır. Cihazın arkasında iPhone yazısının altında yer alan ” S ” ibaresi, dış görünümde yer alan tek belirgin farklılıktır. Gümüş, altın, uzay grisi ve roze altın seçenekleri ile piyasaya sunulmuştur.

iphone 7 - iphone 7 Plus

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus 7 Eylül 2016 tarihinde tanıtımı yapılarak piyasaya sunulmuştur.

iPhone 7, tasarım bakımından iPhone 6s ve iPhone 6 ile aynı gibi duruyor. Ancak bu durum göze çarpan bazı değişiklikler olmadığı anlamına gelmiyor. Arka panelde bulunan anten şeritlerin yukarıya taşınması, görsel anlamda daha temiz bir görüntü sunuyor ve arka kısımdaki en büyük farklılık yeni çift kamera ile sağlanıyor. 3.5 mm. kulaklık jakıyla ve geleneksel Apple Kulaklıklar’la vedalaşan Apple, yeni akıllı telefonunda stereo hoparlöre yer veriyor ve kulaklık bağlantısını Lightning girişine devrediyor.

iphone 8 - iphone 8 Plus

Apple tarafından tasarlanan, geliştirilen iPhone 8 ve iphone 8 plus modeli 12 Eylül 2017’de tanıtımı yapılarak piyasaya sunuldu.  IPhone 8, Qi standardında kablosuz şarj özelliğine ve IP67 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahiptir. Her iki modelde de 64 GB ve 256 GB hafıza seçeneğine sahiptir. Renk seçeneği ise sadece Gümüş, Uzay Grisi ve Altın olmak üzere 3 renktir.

iphone Kullanıcı Yorumları

En dikkat çekici iPhone modellerinden biri olan iPhone 7, bu serinin en güçlülerinden biridir ve kullanıcı yorumlarında da karşılığını almaktadır. İPhone 7, asistan işlevi ile Siri’yi tamamen yeni bir boyuta taşıyarak hala birinci sınıf kullanım kolaylığı sunuyor. Bu işletim sisteminin yeni hızıyla, iOS 11 ile güncellenen iPhone 7, bir akıllı telefondan daha fazlasını sunuyor. VoLTE işlevi sayesinde ses akışı telefon konuşmalarında çok netleşir ve bu da istenmeyen ses sorunlarını önler. iphone kullanıcı yorumları altında büyük ekranda geniş bir renk yelpazesine sahip olması, fotoğrafçıların özellikle bu telefonu tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni nesil akıllı telefonlar arasında en yüksek kalitede fotoğraflar çeken iphone 7 ile her anı daha kaliteli bir şekilde devam ettirebilirsiniz. 14 saate kadar konuşma süresi, aynı zamanda yüksek pil performansı gösterir. Kendini ve performansını her şekilde geliştiren iphone 7 teknolojisini çok seveceksiniz.

İOS’ta Siri ile telefonunuzu çok daha akıllıca kullanabilirsiniz. Her kullanıcı için özel bir asistan olarak görev yapan Siri, uygulamalarınızı ses kullanarak açma yeteneğine sahiptir. Sorduğunuz her soru için aldığınız komik cevaplar sizi gülümsetebilir. İOS için sürekli güncellenen içerik ve uygulama sayesinde, iphone modelleri tüm beklentileri aştı. Zamana ayak uydurmak isteyenler tarafından seçilen iphone telefonlarının modelleri kullanım alanında büyük rahatlık sağlıyor. Akıllı telefonun beklenen sürekli kullanımı iphone kullanıcılarını mutlu ediyor.