Apple Watch – Apple Akıllı Saat

Apple’ın 2015’te piyasaya sürdüğü Apple Watch Akıllı Saat her yıl kendini yeniledi ve bu yıl da 5 serisini piyasaya sürdü. Öncelikle Apple’ın şimdiye kadar piyasaya sürdüğü akıllı saatlerin modellerine göz atmak gerekirse şu şekilde listelenebilir:

 1. Apple Watch 1. Nesil
 2. Apple Watch 1
 3. Apple Watch 2
 4. Apple Watch 3
 5. Apple Watch 4
 6. Apple Watch Nike
 7. Apple Watch 5

Her yıl yenilenen tasarımları ve özellikleri ile Apple’ın akıllı saat modellerini listeledikten sonra ki önemli diğer bir konuya geldi sıra. Hangi model benim için en uygun olanı? Bunu belirlemeniz için elbette ki önemli olan tek kriter sahip olduğunuz iphone telefon olmaktadır. Telefonunuzun hangi akıllı saati desteklediğini ise şu şekilde öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun Desteklediği Apple Watch Serisini Öğrenme

Bunun için öncelikle iphone’unuzdan akıllı saat uygulamasını açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise “saatim” segmesi altında bulunan “hakkında” kısmını açmanız gerekmektedir. Burada “Model” başlığında “M” ile başlayan parça numarasını bulabileceksiniz. Bu alana dokunduğunuzda ise “A” ile başlayan ve devamında beş rakam bulunan model numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken ise bu model numarası ile Apple’ın sitesinde yer alan model numaralarını karşılaştırmak olacaktır. Bu yöntemi izleyerek hangi Apple Watch Akıllı Saat sizin için uygun olduğunu öğrenebileceksiniz.

Apple Watch Serilerinin Özellikleri

Apple Watch 1. Nesil

Apple kullanıcı değerlendirmelerine göre ilk tasarım olduğu için oldukça yüksek not alan ve 38 mm ve 42 mm kasa boyutlarına sahip olan bu ilk nesil akıllı saatlerin özellikleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kasası paslanmaz çelikten imal edilen akıllı saatin iki rengi bulunmaktadır. Bu renkler ise uzay siyahı ve çelik rengi olmaktadır.
 • Retina ekrana sahip bu saatlerin arka yüzeyleri ise seramik olmaktadır.
 • Bu seri altında piyasaya sürülen bir diğer model ise Apple Watch Sport modeli olmaktadır. Bu model de yine paslanmaz çelikten imal edilmiş olup renk seçenekleri daha zengin olmaktadır. Bu modelin renk seçenekleri arasında; uzay grisi, altın rengi, rose altın rengi ve gri alüminyum rengi bulunmaktadır. Ion-X cama sahip olan bu modelde, retina ekran ve kompozit arka yüz kullanılmıştır.
 • Apple’ın 1. nesil akıllı saatlerinin içerisinde ayrıca Hermés modeli de bulunmaktadır. Bu modelin özellikleri ise saatin kadranı ve arka yüzünde baskı bulunmaktadır. Ayrıca safir kristal cam ve arka yüzünde seramik kullanılmıştır.
 • Apple Watch Akıllı Saat  1. nesillerinde bulunan son model ise Watch Edition olmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere özel üretim olan bu saatlerin özellikleri arasında 18 ayar altın ve rose altın kullanılmış olması bulunmaktadır. kırmızı, mavi beyaz ve siyah başlık seçenekleri bulunan saatin retina ekranı ve seramik arka yüzü bulunmaktadır.

Apple Watch Series 1

 • Bir önce ki seri ile aynı kasa boyutlarına sahip olan bu akıllı saatte de kullanılan renkler uzay grisi, rose altın, altın ve gümüş alüminyum grisi olmaktadır.
 • Kompozit arka yüz kullanılan bu modelde ki ekran ise retina olmaktadır.

Apple Watch Series 2

 • Bu modelin özellikleri 1. seri ile aynı olmaktadır. Ancak seride farklı modeller bulunmaktadır.
 • Bu modeller ise şu şekilde sıralanabilir: Apple Watch Nike+, Apple Watch Series paslanmaz çelik, Apple Watch Hermés, Apple Watch Edition.

Apple Watch Series 3

Apple kullanıcı yorumlarına göre yüksek beğeni alan Apple’ın 3. serisi olan bu saatlerinin özellikleri arasında; kullanıcılarını memnun edecek bir çok model bulunması bulunmaktadır. Bu seride saatlere GPS özelliği eklenmiştir. Ayrıca modellerinin arasında Cellular özelliği olan modelleri de Apple bu seride eklemiştir.

Apple Watch Series 4

40 ve 44 mm boyutlarında ki kasaları ile bir önceki serilerden daha büyük olması bu serinin göze çarpan ilk özelliği olmaktadır. Ayrıca bu özelliğinin yanında sahip olduğu işlemcisi ile iki kat daha fazla performans sunması da Apple kullanıcı değerlendirmelerinde iyi not almasının sebepleri arasında bulunuyor.

Apple Watch Series 5

Yorumlara göre bu saatin hiç uyku moduna geçmemesi oldukça sık kullanılan bir özelliği olmakta. Ayrıca kullanıcıların tarzlarını yansıtabilmeleri için istenilen şekilde özelleştirilebilmesi de bir diğer iyi noktası olmakta. Gürültü uygulaması ile yüksek sesli ortamlarda kullanıcılarını uyaran akıllı saat ayrıca fitness hedeflerinize ulaşmanızda da size yardımcı oluyor.